Altın Nereye Gidecek? – 25 Ekim 2016

Altında Boğaların Keyfi Yerinde!

Son dönemde piyasalarda belirsizlik son derece arttı. Bu gibi dönemlerde değerli metal güvenli liman olarak yatırımcısının talebini karşılamaya çalışıyor. Son günlerde VIX (korku endeksi) endeksinde yaşanılan yükseliş nedeniyle değerli metalde boğalar devreye girmeye çalışıyorlar.

Bugün ABD’den konut fiyat endeksi ve CB tüketici güveni endeksi açıklandı. Konut fiyat endeksi beklentiden iyi %0.7 gelirken, CB tüketici güveni beklentiden kötü 98,6 geldi. Açıkcası gelen verilerin değerli metal üzerinde pek bir etkisi olmadı. Piyasalar ABD’den gelecek olan çekirdek dayanıklı malların siparişi ve büyüme verisine odaklanmış durumdalar.

Gelecek olan her iki veride de iyileşme yaşanması durumunda değerli metalde yeniden ayılar söz sahibi olabilir. Diğer senaryoda ise boğaların önünde durmak bir hayli zor olacak. Önümüzdeki dönemde ABD’den önemli veriler açıklanacak. Verilerin yanında ABD’de gerçekleşecek olan başkanlık seçimleri de değerli metalin kısa vadedeki kaderini belirleyecek. Altında sırasıyla 1280, 1290 ve 1300 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1250, 1240 ve 1225 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.