Altın Haftayı Nasıl Geçirdi? – 4 Kasım 2016

Altın ABD Seçimlerini Bekliyor!

Hafta boyunca ABD’den gelen seçim anketleri değerli metalin hareketine yön verdi. Haftanın ortasında gelen anketlerden Trump isminin önde çıkması değerli metalde boğaların iştahını kabarttı ve 1308 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleşti. Fakat dün anketlerden Clinton’ın çıkması sarı metalde gevşemeyi beraberinde getirdi.

Bugün ise ABD’den haftanın belki de ayın en önemli verisi olan tarım dışı istihdam değişimi verisi açıklandı. Tarım dışı beklentinin hafif altında 161 bin geldi. Ortalama saatlik kazançlar ise beklentiden iyi %0.4 geldi. Gelen veriler sonrasında değerli metalde ters yönlü hareketlenmeler yaşandı. Nette kötü bir istihdam raporu değil. Aralık ayı faiz artışı olasılığı hala masada. Fakat piyasalar 8 Kasım’da gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimine odaklanmış durumdalar.

ABD seçimleri değerli metalin kısa vadedeki kaderini belirleyecek. Seçimlerde arada olan eyaletlerden Trump isminin çıkması değerli metalde alıcıları devreye sokabilir. Aksi senaryoda ise değerli metalde satıcıların devreye girdiğine şahit olabiliriz. Altında sırasıyla 1310, 1325 ve 1340 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1290, 1280 ve 1270 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.