Altın Bu Haftayı Nasıl Geçirdi? – 30 Eylül 2016

Bu Hafta Ayılar Aradıklarını Buldular!

Sarı metalde hafta boyunca ayıların devrede olduğunu gördük. 1340 seviyesinin bir türlü alınamamasından sonra satıcılar devreye girdi ve 1316 seviyesine geri çekilme yaşandığına şahit olduk. Fakat son günlerde Deutsche Bank ile ilgili çıkan haberlerden sonra sarı metal güvenli liman olarak talep gördü ve haftanın son günlerinde toparlanma yaşandı.

Bugün ABD’den enflasyon verileri açıklandı. Fed’in yakından takip ettiği çekirdek PCE fiyat endeksi beklentide %0.2 gelirken, kişisel harcamalar beklentiden kötü %0.0 geldi. Açıkcası gelen verilerin sarı metal üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Bugün sarı metalde 1327 seviyesi üzerine yükseliş yaşandıktan sonra satıcılar devreye girdi ve geri çekilme yaşandı. Piyasalardaki belirsiz hava nedeniyle ani yön değişimleri yaşanabilir. Bu sebeple bu gibi dönemlerde son derece temkinli olmanızı öneriyoruz.

Haftaya ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Fakat piyasanın odak noktasında her zaman olduğu gibi ABD istihdam raporu olacak. Hafta boyunca ABD’den gelen verilerin beklentileri karşılaması durumunda ayılar iyice baskılarını arttırabilir. Aksi durumda ise önemli direnç seviyelerinin bir bir alındığına şahit olabiliriz. Değerli metalde 1315 ve 1305 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise 1335 ve 1345 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.