ALTIN Bu Haftayı Nasıl Geçirdi? – 15.07.2016

ALTINda son dönemde yükselişlerin yaşandığına şahit olduk. Piyasalarda belirsizliklerin artması yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri ALTINa hücum ettirdi ve sarı metalde 1375 bölgesi üzerine kadar yükseliş gerçekleşti.

Bu hafta değerli metalde ayıların borusunun öttüğüne şahit olduk. Bugün ABD’den önemli veriler açıklandı. Çekirdek perakende satışlar beklentiden iyi %0.7 gelirken, perakende satışlar da beklentiden iyi %0.6 geldi. TÜFE ise beklentide geldi. Gelen verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif oldu. Veriler sonrasında ALTINda geri çekilme yaşandı.

Bu hafta ayılar çok iştahlı davrandı. Bu iştahın devam etmesi için önümüzdeki günlerde ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılamaya devam etmesi gerekiyor. Ve tabi ki de Fed’in faiz artırım süreci ile ilgili tutumu da sarı metalin kaderini belirleyecek önümüzdeki günlerde. Sarı metalde 1345 ve 1360 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise sırasıyla 1315 ve 1305 bölgelerinin önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.