Altın Haftayı Nasıl Geçirdi? – 14 Ekim 2016

ABD Perakende Raporu Tat Vermedi

Geçtiğimiz hafta değerli metalde keskin düşüşlerin yaşandığına şahit olmştuk. Değerli metalde önemli destek seviyelerinin alınmasından sonra ayıların iştahı iyice kabarmıştı ve 1241 seviyesine düşüş yaşanmıştı. Bu hafta ise Altında 1265 ile 1246 seviyesi arasında kanal hareketi gerçekleşti.

Çarşamba günü değerli metalde ayılar ve boğalar FOMC tutanaklarından umduklarını bulamadılar. Farklı tonda açıklamaların gelmesi nedeniyle sarı metalde ters yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bugün ise ABD’den önemli veriler açıklandı. ABD’den çekirdek perakende satışlar beklentiden iyi %0.5 gelirken, perakende satışlar beklentide %0.6 geldi.

Manşet verilerde iyileşme yaşansa da perakende denetiminde yaşanılan gerileme USD üzerinde baskı oluşturdu. Değerli metal 1246 seviyesine geriledikten sonra alıcılar devreye girdi ve değerli metalde toparlanma yaşandı. Önümüzdeki dönemde ABD’den önemli veriler gelmeye devam edecek. Diğer yandan Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimleri de değerli metale önemli hareketleri beraberinde getirecek. Değerli metalde direnç olarak 1265, 1280 ve 1290 seviyeleri karşımıza çıkıyor. Destek olarak ise 1240, 1225 ve 1210 seviyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.