Altın Daha Fazla Düşer mi? – 04 Ekim 2016

Destek Olarak Bilenen 1300 Artık Direnç Oldu!

Son dönemde sarı metalde önemli direnç seviyeleri alınamayınca ayılar devreye girdi ve geri çekilme yaşandığına şahit olduk. Geçtiğimiz hafta Deutsche Bank krizi nedeniyle değerli metal güvenli liman olarak talep gördü. Fakat sarı metalde yükselişin kalıcı olmadığını gördük.

Son dönemde dolar endeksinde toparlanma yaşanması ve doların özellikle son günlerde güçlü devam etmesi nedeniyle değerli metalde ayılar boğalara göz açtırmadı. Bugün sarı metalde ayıların devreye girmesiyle 1300 seviyesi altına çok keskin bir düşüş gerçekleşti. Bu düşüşün sebeplerinden biride Clinton’ın son anketlerde önde çıkması. Son günlerde Trump’ın vergi kayıtları konusunda çıkan tartışmalar Trump’ın oylarını negatif yönde etkilemişe benziyor. Önümüzde son derece önemli ABD verileri ve Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD Başkanlık seçimi var.

Yarın ve Cuma günü ABD’den son derece önemli verileri açıklanacak. Cuma günü ABD’den gelecek olan istihdam raporunun beklentileri karşıladığı senaryoda sarı metalde geri çekilme daha fazla derinlik kazanabilir. Aksi senaryoda ise yeniden 1300 seviyesi üzerine bir hareket gerçekleşebilir. Gümüş’ün de aşağı yönlü hareketine devam etmesi Altın’da ayıların iştahını kabarttı. Değerli metalde 1280, 1270 ve 1255 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise 1290, 1300 ve 1310 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.