Altın ABD İstihdam Raporunu Bekliyor! – 01 Aralık 2016

Altın Ayıların Günü!

Son günlerde değerli metalde ayıların borusunun öttüğüne şahit oluyoruz. Hafta içerisinde 1195 bölgesine yükseliş yaşandı fakat bu seviyeden satıcıların devreye girmesinden sonra geri çekilme gerçekleşti. Dün dolar endeksinde yaşanılan toparlanmadan sonra değerli metalde iyice satıcılar devreye girdiler ve çözülme derinlik kazandı.

Bugün ABD’den haftalık işsizlik başvuruları ve ISM imalat PMI rakamları açıklandı. Haftalık işsizlik başvuruları beklentiden kötü 268 bin gelirken, ISM imalat PMI beklentiden iyi 53.2 geldi. Açıkçası gelen verilerin değerli metal üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Artık piyasa dikkatini yarın ABD’den gelecek olan istihdam raporuna çevirmiş durumda.

Yarın ABD’den gelecek olan veriler Aralık ayı Fed toplantısı öncesindeki son istihdam verileri olacak. Yarın gelecek olan tarım dışı istihdam değişimi verisinin ve maaşlar verisinin beklentileri karşıladığı senaryoda 1140 seviyelerine doğru bir geri çekilmeye şahit olabiliriz. Aksi senaryoda ise boğalar sonunda rahat nefes alabilirler. Değerli metalde destek olarak 1160, 1140 ve 1120 seviyelerini dikkate alabilirsiniz. Yukarıda ise sırasıyla 1180, 1190 ve 1200 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.