ALTIN 1400’e Gidecek Mi? – 30.06.2016

Referandumdan Brexit kararının çıkmasından sonra yatırımcılar güvenli limana olarak görülen sarı metale hücum ettiler. Bunun neticesinde değerli metalde çok keskin bir yükselişe şahit olduk. Fakat bu yükseliş gerçekleştikten sonra kar alımları geldi ve gevşeme yaşandı.

Bu hafta ekonomik takvime baktığımızda ABD’den çok da fazla birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. Bugün ABD’den haftalık işsizlik başvuruları beklentide 268 bin gelirken, Chicago PMI beklentiden iyi 56.8 geldi. Gelen her iki verininde sarı metal üzerindeki etkisi sınırlı. Yaz piyasasının çok fazla hissedildiği bu günde değerli metalde çok fazla ani yön değişimi yaşandı.

Yarın ABD’den ISM imalat PMI açıklanacak. Gelecek olan verinin sarı metal üzerinde etkisi olabilir. ALTINda yükselişin kalıcı olabilmesi için 1305 bölgesi üzerinde günlük kapanışların devam etmesi gerekiyor. Diğer yandan Gümüş’ün yukarı isteğinin devam etmesi sarı metalin yukarı iştahını daha da kabartabilir. Yukarıda 1335 ve 1345 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1305 ve 1290 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.