İşte Beklenen Ocak Ayı Özeti! – 30 Ocak 2017

Ocak'ta Piyasalarda Neler Oldu?

2016 yılının son günlerine damgasını vuran parametre hiç tartışmasız dolar olmuştu. 2017 yılının ilk ayı yılbaşı etkisiyle durgun başladı ancak ilerleyen günlerde dolarda yavaş yavaş gevşemeler izlemeye başladık.

Piyasaların uzun süredir odaklandığı tek nokta ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın seçim öncesi bahsettiği vaatlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusu. Yılbaşından itibaren söylediği her söz piyasalar tarafından merakla izlenirken kurlarda da hareketlenmelere neden oldu. Ay içerisinde birkaç kez kamera kaarşısına geçen FED Başkanı Janet Yellen faiz artırımı konusunda hala iddialı olduklarına dair açıklamalarına devam ederken temkinli duruşunu da korumaya devam etti.

Veri noktasında ise yılın ilk ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında açıklansa da piyasalarda itibar görmedi ve dolarda düşürücü bir etki yaratmadı. İşsizlik ise hedefler dahilinde kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan 4.çeyrek büyüme verisi ise beklentilerin bir miktar altında geldi ancak çok da etkili olmadı. Dolar endeksine bakacak olursak yılbaşı sonrası başlayan düşüş trendi kanalı hali hazırda devam ediyor. 103.80 zirvesinden başlayan düşüş 99.70’lere kadar devam etti.

İngiltere’de ise Brexit’in yankıları devam etti. Başbakan May ayın ortasında yaptığı basın toplantısında ‘Hard Brexit’diye nitelendirilen AB’den tam anlamıyla çıkışı gerçekleştireceklerini teyit etti. Bu açıklama sonrası GBPUSD’de son yılların en büyük yükselişi gerçekleşti. 1.20 seviyelerinden 1.24’e kadar yükselişlere şahit olduk. Ortak pazar dahil olmak üzere tamamen birlikten ayrılacaklarını açıklayan May, yeni anlaşmalara ise kapıyı kapatmadı. Daha sonra ise Brexit’ten çıkış için kullanılacak 50.maddenin parlamento onayı olmadan devreye sokulup sokulamayacağı tartışması gündeme geldi. Sonrasında konuyla ilgili İngiltere mahkemesi kararını 50.maddenin uygulamaya sokulabilmesi için parlamento onayı olması gerektiği yönünde verdi. Ayrıca İngiltere’nin Aralık 2016 büyüme ve istihdam verileri de beklentilerin üzerinde açıklandı. Yıla 1.22 seviyelerinden başlayan GBPUSD ay içerisinde 1.20 altını test ettikten sonra en yüksek 1.2675 seviyesini test etti.

Euro bölgesi ise genel anlamda ayı sakin geçirdi diyebiliriz. ABD’nin yeni politikaları ve İngiltere’nin Brexit süreci Euro bölgesi için gündemin ilk sıralarını oluşturuyor. Beklendiği gibi bu ayki faiz toplantısında değişiklik yapmayan ECB’den gelecek mesajlar önem kazandı. Mario Draghi toplantı sonrası yaptığı açıklamayla varlık alım programına aynı miktarın paylaştırılması usulüyle aralık ayına kadar devam edilmesine karar verildiğini açıkladı. Brexit etkileiyle ilgili herhangi bir değerlendirme yapmazken, enlasyonla ilgili olumlu konuşmadı. Genel olarak güvercin bir duruş takınan Draghi EURUSD’ye bir miktar değer kaybetttirdi. Aya 1.0340 seviyesinden başlayan EURUSD en yüksek 1.0775 seviyesini test etti. 1 şubatta gerçekleşecek FED toplantısı parite üzerinde etki yaratacaktır.

Türkiye’ye baktığımız zaman ise; piyasaların takip ettiği önemli olaylar; yeni anayasa süreci, yaşanan terör olayları ve bunların ekonomiye yansımaları oldu. TCMB piyasaların merakla beklediği faiz toplantısında beklenen faiz artışını gerçekleştiremeyerek Dolar/TL’deki yükselişi farklı yöntemlerle durdurmaya devam edeceğinin sinyalini verdi. Ay başından bu yana parasal sıkılaştırma konusuna iyiden iyiye önem veren Merkez, 12 Ocak tarihinden itibaren piyasaya TL akışını durdurmaya yönelik hamlelerini iyiden iyiye hissettirdi ve biraz da olsa kuru baskıladı diyebiliriz. Son gelen Fitch’in not indirim kararı ise Dolar/TL’de beklenen hareketliliği yaratmadı. Son yatıtım yapılabilir notumuzu da böylece kaybetmiş olduk. Ancak bu durum piyasada daha önce fiyatlandığı için kuru etkilememesi doğaldı. Nitekim bir sonraki işlem gününde düşüşlere dahi şahit olduk. S&P ise aynı gün beklenen saatlerde hali hazırda yatırım yapılabilir not seviyesinin altında bulunan not görünümünü durağandan negatife çevirdiğini açıkladı.geçtiğimizi yıla 3.50 seviyelerinden yatay bir giriş yaptıktan sonra 3.94 tarihi zirvesini göre bir Dolar/TL kurundan bahsediyoruz. Anayasa referandum takviminin netleşmesi ve güvenlik konuları yine takip edilmeye devam edilecek.

Altına baktığımız zaman ise yılbaşından bu yana yükseliş trendinin olduğunu gördük. 1120’lerden 1220’lere kadar yükselen değerli metal için şuan Çin ve ABD kaynaklı haberlerin yanı sıra Dolar endeksinin durumu da kritik düzeyde önemli. Trump’ın bahsettiği korumacı politikaların tamamen hayata geçmesi halinde global ekonomik savaşların başlayacağı ve bunun da Altına yükseliş yönünde katkı yapacağı yönünde beklentiler bir köşede duruyor. Yapılması gereken ABD’nin yeni adımlarını takip edip Altında buna pozisyon almakta fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.