Günün Ardından! – 23 Ocak 2017

Bugün Neler Kazandırdı?

Haftanın ilk işlem günü tahmin edilebileceği gibi cuma gününün etkileriyle devam etti.

Cuma günü Trump’ın yemin töreni sonrası yaptığı açıklamalarda korumacı bir politika izleyeceğine dair söylemlerini yinelemesi Dolarda satışları beraberinde getirdi ve emtialarda alımlar arttı. Doların değer kaybetmesinin asıl nedeni ise piyasanın Trump’ın bu söylemlerini aslında gerçekleştiremeyeceği ve global problemler çıkacağı algısı hafif de olsa olmasıydı.

Bundan sonraki süreçte ise Trump’ın konuşmaları oldukça önem arz ediyor. Özellikle daha önce de açıkladığı ve hala yinelediği karşı olduğu ticaret anlaşmalarıyla ilgili olumsuz tutumu ve korumacı bir politika izlemesi, ilerleyen dönemlerde piyasalarda kriz çıkarabilir. Zira bahsettiği korumacı politika ülkelerarası ticaret savaşlarını, dolayısıyla da kur savaşlarını doğurabilir.

Bugün haftanın ilk günü olması ve piyasada çok da fazla bir veri olmaması nedeniyle sakin bir gün olarak geçti. Euro Bölgesinden gelen tüketici güveni beklentilere paralel -5 olarak açıklanırken paritelerde kaydadeğer bir etki yaratmadı. Kanada’dan ise toptan satışlar verisi %0.3 beklentisine hemen hemen paralel %0.2 olarak açıklanırken USDCAD’de etkisi sınırlı oldu.

ABD’de ise bu hafta şirketlerin bilanço haftaları. Bugün açıklanan iki önemli şirket McDonalds ve Halliburton’un satışları beklentilerin çok altında açıklanması Dow Jones ve S&P 500’ün düşüşle açılmasına neden oldu. Açılışa kıyasla halen S&P 500 -%0.50, Dow Jones ise %0.37 düşüşle işlemlere devam ediyor.

Paritelerde ise EURUSD 1.0732 ile açılışa kıyasla %0.27, GBPUSD 1.2479 ile %0.85 yükselişte işlem görmekte. Japon Yeni ise Doların değer kaybından en çok yararlanan para birimlerinden biri oldu. Şu sıralarda 113.02 seviyesinden işlem gören USDJPY paritesi açılışa kıyasla %1.40 düşüşte. Türk lirası Dolar karşısında %0.07 değer kazanarak 3.7660 ile yarınki TCMB faiz kararını bekliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.