ABD’deki Bütçe Krizi Hakkında Bilmek İstedikleriniz Burada

Bugün Eylül’ün son günü, aynı zamanda ABD’nin 2013 bütçesinin de son günü.

2013-09-30 13:13

lorem Bugün Eylül’ün son günü, aynı zamanda ABD’nin 2013 bütçesinin de son günü. Bugün yeni bir bütçe üzerinde anlaşılmadığı takdirde hükümet bazı kamu aktivitelerini kapatmak zorunda kalacak.

Dünyanın sonu değil, yaşam felç olmayacak, hayat çoğunlukla eskisi gibi devam edecek çoğu vatandaş için ama yavaş yavaş da olsa ekonomik büyümeden yemeye başlayacak bu durumun devamı. 

Yani piyasalar için ani bir şok durumu yok. 1995 sonunda 3 hafta kapalı kalmıştı hükümet. Ama bu durumun ekonomi üzerinde etkisi olmayacak demek değil bu. Az az da olsa hükümetin kapalı kaldığı her hafta ABD ekonomisi için olumsuz etki yapar.

Bugün ABD senatosu, temsilciler meclisinin geçirdiği yasa tasarısını değiştirip tekrar temsilciler meclisine yollayacak. Eğer temsilciler meclisi o haliyle tasarıyı kabul etmezse ve son dakikada yeni bir anlaşma gelmezse hükümet kapanıyor.

Önümüzdeki günler bu konuda devam edecek müzakerelerle geçecektir bu durumda.

Gelelim borç tavanı konusuna; borç tavanı için son tarih 17 Ekim olarak duruyor. Borç tavanının durumu farklı, artırılmak zorunda, aksi takdirde ABD iflas etmek durumunda kalacak gibi bildiğimiz finansal sistemin çöküşü demek olur bu.

Dolayısıyla piyasanın şu anki endişesi borç tavanı ve bütçe tartışmalarının getireceği yıkımdan ziyade ekonomik büyüme üzerindeki olumsuz etkiler.

Bu raporda yer alan bilgi ve fikirler A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. A1 Capital bu bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda garanti veremez. Raporda yer alan bilgiler, analizler, yorumlar, tahminler ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve analistlerin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler yatırımcıların mali durum ve risk getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle burada yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Analistler, görüş ve tahminlerini haber vermeksizin değiştirme hakkında sahiptir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. A1 Capital ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.